Określanie ilości sylab na podstawie schematu

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Określanie ilości sylab na podstawie schematu

Fonologia


Określanie ilości sylab na podstawie schematu to trudniejsza wersja ćwiczenia wspomagającego fonemiczną świadomość dzielenia słów na sylaby i rozpoznawania liczby sylab. Aby poprawnie czytać i pisać, dziecko musi sprawnie orientować się w strukturze słowa – poprawnie dzielić je na sylaby.

Czytający widzi schemat z daną liczbą sylab i przyporządkowuje do niego zaproponowane słowa. W czasie jednego ćwiczenia wszystkie słowa należy porównać, przez co zadanie jest trudniejsze. Jeśli wybrane słowo okaże się niepoprawne, podświetli się na czerwono i zostanie przedstawiony poprawny podział danego słowa na sylaby. Przy podziale słów na sylaby może powstać kilka różnych, prawidłowych rozwiązań np. sio-stra czy sios-tra. Najważniejszy jest podział odpowiadający znaczeniu słowa. Jeśli go nie znamy, a w słowie znajduje się grupa spółgłoskowa, słowo należy podzielić pomiędzy tymi spółgłoskami np. sios-tra.

Ćwiczenie to poleca się czytającym, którzy mają problem z czytaniem/pisaniem sylab i słów. W tym przypadku wskazana jest pomoc w orientowaniu się w strukturze słowa, właśnie poprzez to ćwiczenie.

Zalecane jest pomaganie dziecku podczas wykonywania tego ćwiczenia i porównanie z nim wszystkich proponowanych wariantów słów. Jeżeli dziecko zapoznało się z ćwiczeniem i poprawnie je wykonuje, może pracować samodzielnie.