Pomijanie sylab w słowie

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Pomijanie sylab w słowie

Fonologia


Pomijanie sylab w słowie

Pomijanie sylab w słowie to ćwiczenie, które wspomaga rozwój świadomości fonologicznej – dzielenia słów na sylaby czy operowanie sylabami. Dziecko stale powtarza słowo, stopniowo pomijając w nim sylaby np. rozumny, zumny, romny, rozum, itp.

By poprawnie czytać i pisać, dziecko musi dobrze orientować się w dźwiękowej strukturze słowa. Na poziomie świadomości fonologicznej pracuje z dźwiękowymi jednostkami (sylabami) – dostrzega poszczególne sylaby, z których składa się słowo i potrafi nimi operować – pomijać je w czasie powtarzania.

To ćwiczenie jest odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym, jako naturalna stymulacja w ramach zwykłego rozwoju oraz dla początkujących w czytaniu, którzy mają problem z czytaniem/pisaniem sylab, słów. Uczniowie, których uczy się globalną metodą nauki czytania i jest ona dla nich zbyt trudna lub nieodpowiednia, mają trudności w tym zakresie. Należy w takiej sytuacji pomyśleć o przejściu na naukę czytania metodą analityczno-syntetyczną. W tym przypadku wskazane jest doskonalenie za pomocą tego ćwiczenia orientacji w strukturze słowa.

Zalecane jest pomaganie dziecku przy tym ćwiczeniu. Jeżeli czytający zapoznał się z ćwiczeniem i dobrze sobie radzi, może pracować samodzielnie. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby nie można było zrobić błędu.