Trudniejsze zestawienia wyrazów

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Trudniejsze zestawienia wyrazów

Technika czytania


Trudniejsze zestawienia wyrazów

Do trudniejszych zestawień wyrazów zaliczamy słowa, dotyczące np. historii, geografii, techniki, miast, matematyki, fizyki.

Losowe pojawianie się słów z tym rodzajem trudności, wspiera ich automatyzację w trakcie czytania i ułatwia wykonywanie kolejnych ćwiczeń. Treść ćwiczenia umożliwia ustne trenowanie lub powtarzanie materiału, a także doskonalenie trudnych słów, z którymi czytający spotyka się w czasie nauki (np. siarczan miedzi, twierdzenie Pitagorasa, itp.).

Ćwiczenie jest odpowiednie dla osób początkujących w czytaniu, bez względu na metodę nauki. A także dla osób, które czytają już trudniejsze teksty, ale nie mają w pełni opanowanych słów na tym poziomie trudności, co powoduje hamowanie rozwoju płynności w czytaniu. Jeżeli czytający radzi sobie z czytaniem, ale brakuje mu jedynie pewności może pracować samodzielnie. Pomoc i kontrola osoby dorosłej przyda się przy sprawdzaniu poprawności wykonania ćwiczenia.

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający z różnych powodów chce przećwiczyć w pierwszej kolejności – słowa o podobnym brzmieniu czy zapisie lub trudniejszej wymowie. Po zakończeniu ćwiczenia czytający sam oceni jego trudność.