Zwykłe słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Zwykłe słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów

Technika czytania


Zwykłe słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów

Zwykłe słowa ćwiczone w obrazku złożonym z wyrazów to ćwiczenie wspierające rozszerzanie pola wzrokowego w czasie czytania oraz przystosowanie się do trudności słów, które czytający trenuje.

Czytającemu pokazują się słowa w kolumnie – od krótkich po długie z bazy danych słów 3. Płynnie czytając kolejne słowa, czytający dostosowuje technikę czytania do zmieniającej się długości słów. Trudność słów odpowiada możliwościom czytającego. Stały schemat 3 zawiera słowa, które występowały w ćwiczeniu czytania słów 3.

Stały schemat 3 należy ćwiczyć po skończeniu treningu czytania słów 3. Celem jest automatyzacja czytania słów danej trudności.
Ćwiczenie jest odpowiednie dla osób początkujących w czytaniu, bez względu na metodę nauki. A także dla osób, które czytają już trudniejsze teksty, ale nie mają w pełni opanowanych słów na tym poziomie trudności, co powoduje hamowanie rozwoju płynności w czytaniu.

Czytający może wykonywać ćwiczenia samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Jeżeli czytający radzi sobie z czytaniem, ale brakuje mu jedynie pewności może pracować samodzielnie. Pomoc i kontrola osoby dorosłej przyda się przy sprawdzaniu poprawności wykonania ćwiczenia.

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający z różnych powodów chce przećwiczyć w pierwszej kolejności – słowa o podobnym brzmieniu czy zapisie lub trudniejszej wymowie.