Zwykłe jednosylabowe słowa z grupami spółgłoskowymi

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Zwykłe jednosylabowe słowa z grupami spółgłoskowymi

Technika czytania


Zwykłe jednosylabowe słowa z grupami spółgłoskowymi

Słowa z jedną sylabą z grupami spółgłoskowymi, na przykład bryk, start, sześć.

Losowe pojawianie się słów o tym stopniu trudności, wspiera ich automatyzację w trakcie czytania i ułatwia wykonywanie kolejnych ćwiczeń.

Ćwiczenie jest odpowiednie dla osób początkujących w czytaniu, bez względu na metodę nauki. A także dla osób, które czytają już trudniejsze teksty, ale nie mają w pełni opanowanych słów na tym poziomie trudności, co powoduje hamowanie rozwoju płynności w czytaniu. Czytający może wykonywać ćwiczenia samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej/trenera. Jeżeli czytający radzi sobie z czytaniem, ale brakuje mu jedynie pewności może pracować samodzielnie. Pomoc i kontrola osoby dorosłej/trenera przyda się przy sprawdzaniu poprawności wykonania ćwiczenia.

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający z różnych powodów chce przećwiczyć w pierwszej kolejności – słowa o podobnym brzmieniu, zapisie lub trudniejszej wymowie.

Oczywiście, można wybrać czcionkę, wielkość liter, sposób przedstawienia sylab, dźwięk czy ilość ćwiczeń itp. Po zakończeniu ćwiczenia czytający sam oceni jego trudność.