Najprostsze pseudosłowa

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Najprostsze pseudosłowa

Technika czytania


Najprostsze pseudosłowa

Pseudosłowa to 1-2 sylabowe słowa bez grup spółgłoskowych np. maka, lyba itp. Pseudosłowa to nienaturalnie utworzone słowa, które nie mają znaczenia.

Losowe pojawianie się pseudosłów na tym stopniu trudności wspiera automatyzację czytania i ułatwia wykonywanie kolejnych ćwiczeń. Równocześnie wspiera opanowanie techniki czytania (dekodowania) na tym poziomie trudności bez jednoczesnego skupiania się na rozumieniu czytanego tekstu.

Ćwiczenie jest odpowiednie dla osób początkujących w czytaniu, bez względu na metodę nauki, a także dla osób, które czytają już trudniejsze teksty, ale nie mają w pełni opanowanych słów na tym poziomie trudności, co powoduje hamowanie rozwoju płynności w czytaniu. Czytający może wykonywać ćwiczenia samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Jeżeli czytający radzi sobie z czytaniem, ale jedynie brakuje mu pewności może pracować samodzielnie. Pomoc i kontrola osoby dorosłej/trenera przyda się przy sprawdzaniu poprawności wykonania ćwiczenia.

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający z różnych powodów chce przećwiczyć w pierwszej kolejności – słowa o podobnym brzmieniu, zapisie lub o trudniejszej wymowie.

Oczywiście, można wybrać czcionkę, wielkość liter, sposób przedstawienia sylab, dźwięk, czy ilość ćwiczeń itp. Po zakończeniu ćwiczenia czytający sam oceni jego trudność.