Zestawienia wyrazów

Tips on how to use this exercise at home and at school.

Zestawienia wyrazów

Technika czytania


Zestawienia wyrazów

Do zestawień wyrazów zaliczamy słowa złożone z dwóch wyrazów np. sprzęt narciarski, drzewa liściaste.

Losowe pojawianie się słów o tym stopniu trudności, wspiera ich automatyzację w trakcie czytania i ułatwia wykonywanie kolejnych ćwiczeń. Treść ćwiczenia umożliwia ustne trenowanie lub powtarzanie materiału dotyczącego wymienionych słów.

Ćwiczenie jest odpowiednie dla osób początkujących w czytaniu, bez względu na metodę nauki. A także dla osób, które czytają już trudniejsze teksty, ale nie mają w pełni opanowanych słów na tym poziomie trudności, co powoduje hamowanie rozwoju płynności w czytaniu. Czytający może wykonywać ćwiczenia samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej. Jeżeli czytający radzi sobie z czytaniem, ale brakuje mu jedynie pewności może pracować samodzielnie. Pomoc i kontrola osoby dorosłej przyda się przy sprawdzaniu poprawności wykonania ćwiczenia.

Za pomocą ustawień można wybrać słowa, które czytający z różnych powodów chce przećwiczyć w pierwszej kolejności – słowa o podobnym brzmieniu czy zapisie lub trudniejszej wymowie.

Oczywiście, można wybrać czcionkę, wielkość liter, sposób przedstawienia sylab, dźwięk, czy ilość ćwiczeń, itp. Po zakończeniu ćwiczenia czytający sam oceni jego trudność.